Štedilniki na drva ali pelete? 22. 04. 2025 09:13:54 Univectra d.o.o. EmoNova

Štedilniki na drva ali pelete?

Razlika med tema dvema energentoma

Štedilniki na drva ali pelete?

Tako peleti kot drva so "izdelani" iz povsem enakega materiala – lesa. Oba energenta pravzaprav spadata pod biomaso, razlikujeta se le v tem, kako je energent obdelan, in posledično v obliki.

V primeru drv je les običajno nasekan na manjše dele, ki omogočajo lažje in bolj kontrolirano nalaganje energenta v peč. Pri lesnih peletih je zadeva nekoliko drugačna. Suho žagovino pod visokim tlakom stisnejo v valjčke, ki v premeru merijo nekje med 6 in 8 milimetrov, dolgi pa so nekje med 10 in 30 milimetrov. Ker so peleti bolj ali manj vsi enaki (za razliko od, na primer, drv ali manjših kosov lesa, ki jih tudi lahko nalagamo na peč, štedilnik ali kotel na drva), to omogoča visoko stopnjo standardizacije in avtomatizacije in posledično tudi bolj precizne izračune energetske učinkovitosti. Nadalje je v valjčkih zelo gosto (vedno enako gosto) stisnjen material, zaradi česar je v njih manj prostora za vlago, ki lahko negativno vpliva na učinkovitost izgorevanja. Pri »surovi« obliki lesa, ki ni stisnjena v pelete, se tako gostota kot vlaga in s tem posledično tudi druge lastnosti razlikujejo, tako da ni mogoče predvideti izkoristka ali avtomatizirati dovajanja energenta. Razlika je tudi v shranjevanju. Čeprav je tudi pri lesu priporočljivo, da ga shranjujete v čimbolj suhem okolju, bo ob nekaterih previdnostnih ukrepih prav dobro vlažne dni preživel tudi zunaj in vas kljub temu še vedno grel. Pelete morate nujno shranjevati v suhi garaži ali v hiši, saj lahko v nasprotnem primeru pride do težav pri izgorevanju.

Štedilniki na pelete in štedilniki na drva se med seboj razlikujejo v nekaterih ključnih lastnostih

Če želite v svojem štedilniku kuriti različne stvari, kot so les, žagovina, pa tudi nekateri kartonasti produkti iz gospodinjstva, potrebujete štedilnik na drva. V štedilniku na pelete je namreč mogoče kuriti samo pelete, saj, kot že rečeno, gre pri izgorevanju tega energenta za visoko avtomatiziran in standardiziran postopek.

V smislu emisij so štedilniki na pelete neizpodbiten zmagovalec. Ker gre za bolj učinkovito izgorevanje kot pri štedilnikih na drva, pri izgorevanju nastaja tudi manj emisij, na stene pa se ne nalaga toliko saj in pepela.

Če živite na območju, kjer pogosto zmanjkuje elektrike ali vam je pomembno, da kljub električnemu izpadu ohranite možnost ogrevanja in kuhanja, je štedilnik na drva pravi za vas. Štedilnik na pelete namreč za svoje delovanje potrebuje elektriko, medtem ko štedilnik na drva potrebuje zgolj ta energent.

Share this post
Ključne besede
Arhiv